Existential

Dictionary.com yılın kelimesi olarak “Existential”ı belirledi. Oxford Sözlük ise “Climate Emergency”yi seçmiş. Existential varoluşsal – hayatî anlamına gelirken “climate emergency” iklim alarmı olarak çevirilebilir. Biraz olumsuz ve kıyamet çağrıştırıcı, “apocalyptic” kelimeler. 

2019’da aslında artık herkesin varlığını kabul ettiği iklim krizi, Triumph’ın bol tweetli yönetimi, Amazon yangınları, Yeni Zelanda Cami saldırısı, Hong Kong protestoları, sarı yelekliler gibi yaşananlar tüm dünya kamuoyunda olumsuz rüzgarlar estirdi ve böyle kelimelerin ortaya çıkması doğal. Ya da belki de değil.

Aslında bunun doğal kabul edilmesinin bir nedeni de artık alışageldiğimiz medyadaki ve sosyal medyadaki “abartılı” haber dili olabilir mi? Mesela siyasetçilerin her açıklaması gerçekten de çok “sert” mi? Gerçekten haberlere ilgi çekmek için medya herşeyin hayatî, çok önemli söylemesi sayesinde “existential” kelimesi öne çıkmış olabilir mi?

Biraz da anlamdan gidelim, Varoluşçuluk akımının öncüsü diyebileceğimiz Jean Paul Sartre’a göre “varoluş, özün öne çıkarılışıdır”. Özünüzü öne çıkarmak için “özgür” olmalısınız, özünüz gürleşmeli. Bunu da bir birey olarak mesela kendi özünüzü, kendinize has davranışlarla öne çıkararak yaparsınız. Bir marka için varoluş, bu anlamda davranışlarla farkını ortaya koymak olarak düşünülebilir. Ben farklıyım, ben özelim, ben özgürüm diyerek değil de, seçtiğiniz iletişim diliyle, yaptığınız kampanyaların niteliğiyle, farkınızı ortaya koyarak.

“Varoluşsal”, “hayatî” gibi kelimelerin sıradanlaşmaya başladığı bir zamanda kendimizi, markamızı sözlerle değil de davranışlarla ortaya koymalıyız, işte asıl hayatî olan bence bu.    

 

One Reply

  • Merhaba, bu bir yorumdur.
    Yorumu silmek için oturum açarak gönderi'leri ve yorumları görüntülemeniz yeterlidir. Burada yorum ve gönderileri düzenleyebilir ya da silebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir