İstanbul’un Değer Kelimesini Bulmak – 2*

İstanbul benim doğup büyüdüğüm şehir, birkaç kez birer yıl kadar uzak kaldığımda deliler gibi özlediğim, geri dönüşlerimde kendimi ilk iş İstiklal’in, Kadıköy’ün kalabalıklarına attığım şehir. Eminim birçok İstanbullu da benim gibi hissediyordur. Açıkcası İstanbul’la ilgili böyle bir çalışma yaparken ne kadar objektif olabildiğimi bilemiyorum.

En azından yola çıkarken, yorumlarda önerilen kelimeleri kullandığımı söylemeliyim.

İlk aşamada bütün kelimeleri bir araya topladım;

Daha sonra bu kelimelerden 8 ana grup oluşturdum;

“Tarihi” başlığını “turistik”e ekleyerek bu ikiliyi tek grup haline getiriyoruz. Hemen her tarihi olan turistiktir bir anlamda.

-İstanbul için “keşmekeş”i “hayat”ın içine katmak hata olmazdı di mi? ;)Bu iki küme birleşince adını da “kozmopolit” yapsak mesela…

-Sonra “haz” başlığındakileri “renkli” başlığına eklesek.

-Ve son olarak “zıtlıklar”daki kelimeleri “nev-i şahsına münhasır”a eklesek İstanbul’a özel zıtlıkların altını çizmiş olurduk. Adını da şöyle koysak yeni büyük kümemizin; “kendine has”… Hem böylece yeni nesiller için daha anlaşılır olur.

Vardığımız noktada elimizde 4 küme var; Turistik – Kozmopolit – Renkli – Kendine Has

Son kararı vermeden önce bir hamle daha yapabileceğimizi farkettim. “Renkli” ile “kendine has”ıbu iki küme bize şöyle bir kelime verse; “çokrenkli”. Hani “çoksesli”deki gibi bir anlamdan bahsediyorum. Böylece kümelerimiz 3’e iner; Turistik – Kozmopolit – Çokrenkli

Evet, bu noktada İstanbul için bu üç kelimeyi bulmuş olmak bana makul geliyor. Bu 3 kelime ise beni şöyle bir sonuca götürdü;
MEDENİYET
“Turistik” kelimesinin altındaki “Roma, Bizans, Osmanlı ve Türkiye’ye ait” anlamlar, çağrıştırıcılar, “Kozmopolit”in altında yatan “modern şehir, büyük nüfus” gibi geniş anlamlı ifadeler ve günümüzün “Babil’i” gibi çok renkli bir yapı beni “medeniyet” kelimesine götürdü.

Mesela “ÇOKRENKLİ” de bence kabul edilebilir bir sonuç, kabul edilebilir bir İstanbul Değer Kelimesi… Sevgili dostlar, sözün özü aslında bu alıştırma sadece kelime önerileri kısmı ile değil, değerlendirme ve 4-3 kümeye ve sonra da 1 kelimeye ulaşma kısımları ile de grupça yapılacak bir çalışma. Ben böyle bir sonuca ulaştım. Sizlerden de varsa düşüncelerinizi beklerim.
Günün sonunda bu çalışmayı markalar için de yapabilmek, uzmanlaşmak iyi bir “iletişimci” olma yolunda bizleri ilerletecektir düşüncesindeyim.
Harika bir Pazar, çok güzel bir hafta dilerim efendim…

*2011 yılında comtalks.com için kaleme aldığım yazıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir