Marka Sohbetleri

İki sebep var Marka Sohbetleri için.

Öncelikle dünyanın yeni büyük ülkeleri, büyük imparatorlukları artık büyük markalar. Sadece parasal güç anlamında değil, insanlığın düşünce şeklini, kültürünü etkileyen, hayatlarımızı değiştiren büyük markalar. Yaşadığımız dünyayı daha iyi anlamak için marka ne demektir bilmemiz lazım. Ayrıca marka bir memleket meselesidir.

Ülkemiz büyürken, bir yerlere gelirken hem Türkiye bir marka olarak yükselmeli hem de kendi içerisinden markalar çıkarmalı.

Bir de aslında her insan bir marka. Bezos’un dediği gibi, markanız siz odadan çıktığınızda insanların arkanızda konuştuklarıdır. Yani dedikodu, yani algı, yani bir takım duygu ve düşünceler. Başkalarının bu konuda ne konuşacağını siz belirleyebilir misiniz? Cevap basit; Evet. Nike’ın, Coca Cola’nın, Red Bull’un çok farkında olarak yaptığı bu. Kişi olarak da kurumumuz için de biz de yapabiliriz.

Peki nasıl?

20 yıla yakın süredir iletişim alanında çalışan birisi olarak marka ile ilgili okumalar ve araştırmalar yapmaktayım. Artık bu yolculuğun kayda değer hale geldiğini düşündüğümden, öğrendiklerimi paylaşmaya karar verdim. Sadece öğrendiklerimi değil, zaman zaman da bu işte ilerlemiş kişiler ile yaptığım sohbetleri de paylaşmak niyetindeyim. Hadi bakalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir